Dom Sąsiedzki przy Północnej [wizyta studyjna]

KIEDY: 15 czerwca, 16.40
ZAPISY: tak
UWAGA: spotkanie w Domu Sąsiedzkim jest częścią bloku wizyt studyjnych w ośrodkach kulturalnych i społecznych w dzielnicy Brzeźno. Blok odbędzie się w godz. 16.00-18.00 (patrz program)

Dom Sąsiedzki przy Północnej działa od 2017 roku, tworząc przestrzeń dla rozwoju zainteresowań, nieformalnej edukacji, przełamywania lęków wobec inności. Ma to ogromny wpływ na rzeczywistą integrację, której nie kierujemy tylko do jednej grupy społecznej. Nasza oferta obejmuje m.in. zajęcia dla seniorów, wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, prowadzenie biblioteczki, warsztaty artystyczne, wsparcie nieformalnych grup mieszkańców. Organizujemy wydarzenia nawiązujące do kalendarzowych pór roku, które realizujemy w idei ekologii i recyklingu, a także wydarzenia promujące ochronę przyrody, takie jak Piknik Bioróżnorodności czy aktywizujący Ogród Społeczny. W okresie zimowym udostępniamy morsującym mieszkańcom i mieszkankom saunę.

Dom Sąsiedzki, ze względu na otwartą formułę swojej działalności, zakłada umożliwienie korzystania z pomieszczeń i posiadanego zaplecza technicznego osobom indywidualnym i niewielkim grupom w celu realizacji własnych projektów. Dodatkową ofertą dla mieszkańców jest możliwość organizowania w okresie wiosenno-letnim i wczesnojesiennym spotkań dla większych grup (15-30 osób), a także przyjęć np. urodzinowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnościami.

Pozostając częścią sieci partnerstw lokalnych przy realizacji projektu Domu Sąsiedzkiego przy ul. Północnej wykorzystujemy doświadczenia zdobyte również przez inne organizacje. Brzeźnieński Dom Sąsiedzki prowadzi Fundacja Sprawni Inaczej.

ŁĄCZY NAS KURS NA BRZEŹNO – aktywizacja społeczności lokalnej na zasadzie współpracy, a nie konkurencji. W trakcie wizyty studyjnej odwiedzimy trzy domy: dom kultury Projektornia GAK, Dom Zdrojowy prowadzony przez Centrum Nauki Hevelianum oraz Dom Sąsiedzi przy ul. Północnej.

DOSTĘPNOŚĆ: parter jest dostępny dla wszystkich; piętra nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – brak windy

© 2023 Instytut Kultury Miejskiej