Droga do otwartości [3 warsztaty]

KIEDY: 15 czerwca, 15.00-18.00
ZAPISY: tak
PROWADZENIE: Anastasiia Spitsina (grupa 1: „Droga do wielokulturowości”), Twoja Stara (Piotr Buśko) (grupa 2: „Droga do różnorodności”), Sulisława Borowska (grupa 3: „Droga do lokalności”)

Otwartość wymaga konsekwentnych ćwiczeń. Bycie osobą (animator_em/ką), która organizuje swoją pracę w stałej relacji do wartości wyznaczanych przez otwartość, pogłębianie jej rozumienia, uczenie się jej i włączanie do swej codziennej praktyki jest z pewnością procesem. To droga, którą każdy i każda z nas zapewne podejmuje. Nie wyobrażamy sobie przecież animacji kultury bez otwartości.

Każdego dnia dochodzą do nas niepokojące informacje na temat kryzysów humanitarnych (np. atak Rosji na Ukrainę, katastrofa klimatyczna). Rozmawiamy o osobach z doświadczeniem uchodźczym, nieheteronormatywnych oraz o alternatywnej sprawności. Część z tych przemian, jak na przykład emancypacja kobiet lub wzrost znaczenia kultur lokalnych, przekłada się na zjawiska bardzo pozytywne, inne mają charakter bardziej negatywny.

Z nimi wszystkimi musimy próbować się zmierzyć, a kultura i animacja mogą być – i są świetnymi narzędziami w tym procesie. Niezbędne jest jednak rekonfigurowanie naszych dotychczasowych nawyków, poglądów i utartych sposobów funkcjonowania w społeczeństwie. Otwartość na te wyzwania oraz odwaga do włączania ich do codziennej działalności i praktyki stają się nowymi kompetencjami, które powinni posiadać animatorzy i animatorki kultury.

Chcąc doskonalić naszą wspólną pracę w drodze do urefleksyjnionej otwartości, chcielibyśmy zaprosić Was do wzięcia udziału w jednym z 3 spotkań. Każde z nich jest dedykowane oddzielnej historii – eksponuje jedno konkretne doświadczenie i uwypukla mocniej wybrany aspekt otwartości:
grupa 1: „Droga do wielokulturowości” – prowadzenie: Anastasiia Spitsina 
grupa 2: „Droga do różnorodności” – prowadzenie: Twoja Stara (Piotr Buśko)
grupa 3: „Droga do lokalności” – prowadzenie: Sulisława Borowska

Podczas trzygodzinnego spotkania w kameralnej grupie będziecie mieć szansę posłuchać o drodze do otwartości jednej osoby, która podzieli się z nami swoim doświadczeniem. Będzie to jednak opowieść, do której dodacie własne głosy, historie, pytania i odpowiedzi. Jest to zaproszenie do tego, żeby refleksyjnie spojrzeć na ścieżkę kariery animator_a/ki – skąd wysz_łam/edłem? Dokąd idę, jaką drogę musiał_em/łam pokonać, by się znaleźć w tym miejscu? Ile jeszcze przede mną? Na ile jestem otwart_y/a?

W dialogu postaramy się zmapować jedno z powyższych zagadnień, by później spotkać się wspólnie ze wszystkimi i porozmawiać o tym raz jeszcze w ramach „długiego stołu” – demokratycznej (choć moderowanej) dyskusji o otwartości jako wyzwaniu/zadaniu, przed którym współczesna animacja kultury stoi dziś bardziej niż kiedykolwiek. Dyskusja „Otwartość. Nowe/stare wyzwania dla animatorek_ów kultury” odbędzie się w ramach sesji plenarnej 16 czerwca, w godz. 11.30-13.00 i wezmą w niej udział Anastasiia Spitsina, Twoja Stara (Piotr Buśko), Sulisława Borowska, Bartek Lis i Jakub Walczyk.

Koncepcja i program warsztatów oraz dyskusji o otwartości: Bartek Lis i Jakub Walczyk

DOSTĘPNOŚĆ: warsztaty odbywać się będą w przestrzeniach dostępnych

Fot. zdjęcie ilustracyjne z archiwum IKM

© 2023 Instytut Kultury Miejskiej