Metropolitanka [wizyta studyjna]

KIEDY: 16 czerwca, 9.30-11.00
ZAPISY: tak

Metropolitanka – międzypokoleniowe spotkanie z emerytowaną pracownicą Stoczni Gdańskiej Urszulą Ściubeł i herstoryczką Anną Miler

W 1963 roku Urszula Ściubeł rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej jako izolatorka. Anna Miler urodziła się w 1985 roku jako córka tokarza ze Stoczni Remontowej. Gdańskie stocznie odcisnęły piętno na życiu każdej z nich. Spotkały się w 2015 roku w projekcie „Stocznia jest kobietą…”. Urszula podzieliła się swoją herstorią, Anna pisze dziś książkę o pracy stoczniowych kobiet. Dzwonią do siebie w imieniny, wymieniają się komentarzami na bieżące tematy i z nostalgią wspominają dawne stoczniowe czasy.

Spotkają się w Sali BHP, żeby porozmawiać o tym, jakie szanse dawała kobietom praca w Stoczni i gdzie nie były mile widziane. O tym, jak wyglądało życie kobiet godzących pracę zawodowa i domową, co nam zostało z „tamtych lat” i dlaczego warto upamiętniać herstorie codzienności.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej opowieść”, w nawiązaniu do his story – „jego opowieść”), w którym trójmiejskie badaczki i aktywistki od 2012 roku opowiadają o roli kobiet w historii – Stoczni Gdańskiej, Pomorza i nie tylko. Roli, która nadal bywa pomijana w akademickich, szkolnych i codziennych rozmowach.

Na zdjęciach Urszula Ściubeł (fot. Kamila Chomicz) i Ania Miler

© 2024 Instytut Kultury Miejskiej