MEWKA. Galeria Społecznie Zaangażowana [wizyta studyjna]

KIEDY: 15 czerwca, 17.00-18.00
ZAPISY: tak
UWAGA: spotkanie w MEWCE jest częścią bloku wizyt studyjnych w ośrodkach kulturalnych i społecznych w dzielnicy Nowy Port. Blok odbędzie się w godz. 16.00-19.30 (patrz program)

Pomysłodawcą i założycielem Fundacji MEWKA jest artysta i kurator Bartosh Zimniak, który w 2016 roku, wraz z Emilią Strączek, zorganizował akcję charytatywną dla chorującej na nowotwór złośliwy Dominiki. Właśnie w trakcie tej akcji zrodziła się idea MEWKI, która od 2018 roku funkcjonuje jako fundacja. W ramach jej działalności Bartosh prowadzi galerię sztuki społecznie zaangażowanej w gdańskim Nowym Porcie. 

Głównym celem MEWKI jest aktywizacja lokalnej społeczności poprzez działania kulturalno-artystyczne, m.in. wystawy, warsztaty i arteterapię, które skierowane są do dzieci, dorosłych oraz seniorów. Ważne jest dla nas, aby poszczególne grupy wiekowe i społeczne mogły czerpać ze swoich doświadczeń, a także rozwijały świadomość odnośnie znaczącego wpływu sztuki na życie człowieka, również w trudnych sytuacjach. Dodatkowo, nawiązując do historii Trójmiasta, MEWKA jest miejscem odkrywania i wzmacniania kultury marynistycznej.

W 2021 roku Bartosh Zimniak powołał do życia Portową Rezydencję Artystyczną dla początkujących twórców. W zeszłym roku, ze względu na wojnę w Ukrainie, galerię przekształcono w studio, w którym zamieszkali ukraińscy artyści. Dzięki wsparciu Fundacji Mewka zamieszkali oni w Gdańsku, znaleźli pracę oraz włączyli się aktywnie w animację kulturalną dzielnicy Gdańsk-Nowy Port.

DOSTĘPNOŚĆ: Galeria znajduje się na parterze, wejście z ulicy. Przy wejściu należy przekroczyć próg, ale jest możliwa pomoc dla osoby na wózku.

Fot. Bartosh Zimniak w obiektywie T. Bakuma

© 2024 Instytut Kultury Miejskiej