Otwartość. Nowe/stare wyzwania dla animatorek_ów kultury [dyskusja w ramach długiego stołu]

KIEDY: 16 czerwca, 11.30-13.00
ZAPISY: nie
UDZIAŁ: Anastasiia Spitsina, Twoja Stara (Piotr Buśko), Sulisława Borowska
MODERACJA: Bartek Lis i Jakub Walczyk

Otwartość wymaga konsekwentnych ćwiczeń. Bycie osobą (animator_em/ką), która organizuje swoją pracę w stałej relacji do wartości wyznaczanych przez otwartość, pogłębianie jej rozumienia, uczenie się jej i włączanie do swej codziennej praktyki jest z pewnością procesem. To droga, którą każdy i każda z nas zapewne podejmuje. Nie wyobrażamy sobie przecież animacji kultury bez otwartości.

Każdego dnia dochodzą do nas niepokojące informacje na temat kryzysów humanitarnych (np. atak Rosji na Ukrainę, katastrofa klimatyczna). Rozmawiamy o osobach z doświadczeniem uchodźczym, nieheteronormatywnych oraz o alternatywnej sprawności. Część z tych przemian, jak na przykład emancypacja kobiet lub wzrost znaczenia kultur lokalnych, przekłada się na zjawiska bardzo pozytywne, inne mają charakter bardziej negatywny.

Z nimi wszystkimi musimy próbować się zmierzyć, a kultura i animacja mogą być – i są świetnymi narzędziami w tym procesie. Niezbędne jest jednak rekonfigurowanie naszych dotychczasowych nawyków, poglądów i utartych sposobów funkcjonowania w społeczeństwie. Otwartość na te wyzwania oraz odwaga do włączania ich do codziennej działalności i praktyki stają się nowymi kompetencjami, które powinni posiadać animatorzy i animatorki kultury.

15 czerwca w godz. 15.00-18.00 odbędzie seria 3 warsztatów, w ramach których również poruszymy temat otwartości w sferze animacji kultury.

Koncepcja i program warsztatów oraz dyskusji o otwartości: Bartek Lis i Jakub Walczyk

Fot. zdjęcie ilustracyjne z archiwum IKM

© 2024 Instytut Kultury Miejskiej