Rajza* z Korfantym: Superbohater. Edukacja historyczna w animacji kulturowej [warsztat]


*potocznie w gwarze śląskiej o wycieczce, podróży

KIEDY: 15 czerwca, godz. 15.00-18.00
ZAPISY: tak
PROWADZENIE: Ewa Kokot

Spotkanie przywoła postać Wojciecha Korfantego – „superbohatera”, który silnie wpłynął na procesy historyczne animacji kultury. W ramach inspiracji uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają twórcze metody pracy na rzecz kreatywnej – „nowej” – edukacji historycznej w animacji kulturowej.

Podczas spotkania zaprezentujemy dobre praktyki w działaniach związanych z historią, szczególnie tą miejscową, lokalną. Poprzez dyskusję postaramy się pokazać, jakie wartości przekazują nam historyczne postaci dzisiaj oraz jak można odczytać na nowo doświadczenia tych, którzy kreowali historię.

Wspólnie zastanowimy się nad pojęciami bohatera i antybohatera. Naszą inspiracją będzie tu Philip Zimbardo, który pokazuje, jak niedaleka droga dzieli dobrego człowieka od zła, i jak w gruncie rzeczy łatwo jest zostać bohaterem – oraz jak trudno nim pozostać. Skupimy się na tematach kardynalnych: dobra i zła, prawdy i fałszu.

Działanie będzie próbą odniesienia postaci Wojciecha Korfantego – którego 150. rocznicę urodzin obecnie obchodzimy – do współczesnych wyzwań w praktykach edukacyjnych realizowanych przez animatorki i animatorów kulturowych w Polsce.

DOSTĘPNOŚĆ: miejsce w pełni dostepne

Fot. zdjęcie ilustracyjne z archiwum IKM

© 2024 Instytut Kultury Miejskiej