Codzienna i niezwykła historia Oruni. Spacer z Aleksandrą Abakanowicz – Lokalną Przewodniczką

KIEDY: 15 czerwca, 18.00-19.30
ZAPISY: tak
UWAGA: spacer jest częścią bloku wizyt studyjnych w ośrodkach kulturalnych i społecznych w dzielnicy Orunia. Blok odbędzie się w godz. 16.00-19.30 (patrz program). Ze względu na dużą liczbę dostępnych miejsc, na spacer można się również zapisać osobno, poza blokiem.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. W sezonie bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej i Aniołkach. Organizatorem i pomysłodawcą spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest Instytut Kultury Miejskiej.

Aleksandra Abakanowicz – od 2016 roku Lokalna Przewodniczka po Oruni. Podczas swoich spacerów historycznych po Oruni szczególną uwagę poświęca dawnym mieszkańcom i mieszkankom, którzy angażowali się w życie lokalnej społeczności. Wielokrotnie czerpała inspirację z historii dzielnicy, aby wciągać mieszkańców i mieszkanki w działania kulturalne. Od 7 lat prowadzi fanpage „Historie po Oruńsku” poświęcony historii lokalnej.

Przez ponad 10 lat pracowała w oruńskim domu kultury GAK Stacja Orunia, gdzie m.in. zainicjowała obchody urodzin Artura Schopenhauera oraz organizowała „Święto Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene”, które miało przybliżać mieszkańcom i mieszkankom niezwykłą historię tego miejsca. Współpracowała przy tworzeniu dzielnicowej gazety – „Wasze historie po Oruńsku”, w której lokalna historia była opowiadana poprzez wspomnienia mieszkańców i mieszkanek oraz stare zdjęcia z ich prywatnych archiwów. 

Trasa spaceru: GFIS – „Oruński Rynek” – ul. Związkowa – ul. Urocza – ul. Żuławska – ul. Dworcowa – GAK Stacja Orunia + park Schopenhauera

DOSTĘPNOŚĆ: spotkanie ma formę spaceru, przez co stanowić będzie wyzwanie dla osób z problemami w poruszaniu się

Fot. z archiwum IKM

© 2023 Instytut Kultury Miejskiej