„Wyjście z Ur“. Czytanie performatywne przeciw stracie

KIEDY: w ramach NieKongresu odbędą się dwie próby czytania: 14 czerwca, 18.00-21.00 i 15 czerwca, 18.00-20.00 oraz finalne czytanie otwarte dla wszystkich 15 czerwca, godz. 20.00 w WL4 Mlecznym Piotrze
ZAPISY: tak, jesli chcesz wystąpić w czytaniu; nie, jeśli chcesz obejrzeć występ

„Wyjście z Ur“ to poemat dokumentalny osnuty na osobistej historii uchodźczyni z Czeczenii, Khedi Alievy. Jego autorką oraz pomysłodawczynią performatywnego czytania tekstu jest Rita Jankowska, która zaprasza uczestników i uczestniczki NieKongresu animatorów i animatorek kultury do udziału w specjalnej odsłonie projektu. Czytanie przeciw stracie podczas NieKongresu w Gdańsku będzie odwołaniem do „czułej kultury” – bliskiej, otwartej, tworzącej więzy; kultury znajdującej się poza tożsamościami, językami i religiami.

W sierpniu 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku 27-osobowy chór kobiet wykonał premierowe performatywne czytanie poematu dokumentalnego „Wyjście z Ur”. Rita Jankowska zgromadziła w nim aktywistki na rzecz praw człowieka, uchodźczynie z Ukrainy i Białorusi oraz zaprosiła do udziału Khedi Alievę, uchodźczynię wojenną z Czeczeni. To właśnie jej osobista historia tragicznej śmierci męża, żałoby i uchodźstwa – ale i tryumfu życia nad śmiercią – stała się kanwą poematu o stracie.
Dzięki wspólnym próbom i procesowi naczytywania tekstu poemat szybko przestał być tylko intymną opowieścią o Khedi. Stał się poematem wyjścia każdej/każdego z nas: wyjścia ze świata przemocy do świata przynależności i bliskości. Oraz manifestem kobiecych pierwiastków zorientowanych na życie i rodzenie, jakie trwają mimo kolejnej, toczącej się tuż obok, wojny.

Performatywne odczytanie poematu właśnie w Europejskim Centrum Solidarności było wyrazem empatii oraz solidarności z tymi, których wojna zmusiła do ucieczki, opuszczenia swoich domów, bliskich, miłości.

W czytaniu wezmą udział: Khedi Alieva, gdańskie aktywistki obecne również podczas zeszłorocznego czytania, uczestnicy i uczestniczki NieKongresu, Rita Jankowska; muzycznie wydarzeniu towarzyszy Maja Miro.
Czytanie finałowe będzie miało walor „roboczy”: naszym celem nie jest osiągnięcie w krótkim czasie (w trakcie NieKongresu odbędą się 2 próby) doskonałego artystycznie efektu.

TWÓRCZYNIE PRZDSIĘWZIĘCIA:

Khedi Alieva – uchodźczyni z Czeczenii, gdańszczanka z wyboru, działaczka na rzecz integracji międzykulturowej, członkini I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, prezeska fundacji Kobiety Wędrowne, nagrodzona Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.

Rita Jankowska – dramaturżka, reżyserka off-teatru, performerka, animatorka społeczna. Autorka utworów dramatycznych i scenicznych poematów dokumentalnych, projektów teatralnych i teatralno-społecznych oraz słuchowiska. Założycielka autorskiego Teatru Błękitna Sukienka. Za spektakl chórowy „Trafiło Je” przygotowany na 100-lecie praw kobiet otrzymała Nagrodę Teatralną Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej reżyserki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko. Wyróżniona Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury w dziedzinie literatury i dramatu. Trzykrotnie w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W styczniu 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka prozatorska o transformacji traumy poprzez artystyczną drogę „Dryfujące słońca”.

Maja Miro – flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, współzałożycielka i prezeska Fundacji Silva Rerum, z którą m.in. organizuje autorski festiwal Cappella Angelica w bazylice Mariackiej, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

© 2024 Instytut Kultury Miejskiej