Dlaczego NieKongres?
NieKongres powstał z niezgody – jako aktywny i ewolucyjny opór wobec marginalizacji animatorek i animatorów kultury podczas Kongresu Kultury w Warszawie w 2009 roku. Animacja kultury, będąca głosem współtworzącym polifonię kultury w Polsce, nie miała swojej reprezentacji w dyskusjach na jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju.
W kuluarach Kongresu, na fali niezgody, która miała znaleźć wyraz nie tylko w słowie, ale i w działaniu, powstało ogólnopolskie zrzeszenie animatorek i animatorów kultury – Forum Kraków. To jego członkinie i członkowie zainaugurowali w 2014 roku pierwszy w historii NieKongres Animatorek i Animatorów Kultury, który odbył się w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Od tego momentu NieKongres stał się przestrzenią spotkań, w trakcie których można wysłuchać (w różnych formach) tego, co jest istotne dla animatorek i animatorów kultury.
Jaki jest NieKongres?
NieKongres to odbywający się co dwa lata trzydniowy zjazd osób zajmujących się animacją kultury, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Jego głównym celem jest refleksja nad sytuacją animatorek i animatorów kultury w Polsce. W trakcie wydarzenia organizowane są liczne i różnorodne spotkania, takie jak warsztaty, panele dyskusyjne, prezentacje, wizyty studyjne, wydarzenia artystyczne i inne.
NieKongres powstał z potrzeby odejścia od formuły formalnych spotkań, w których pompatyczność wydarzenia uniemożliwia nawiązywanie relacji między uczestnikami i uczestniczkami. Dlatego tak ważne jest, by oprócz przestrzeni do dyskusji i inspiracji, umożliwić udział w wydarzeniach integrujących środowisko – od kuluarowych animacji po wspólne tworzenie.
Czyj jest NieKongres?
Już na początku działalności związanej z NieKongresem towarzyszyło przekonanie, że organizowane wydarzenia powinny mieć charakter włączający i podkreślać zaangażowanie różnych podmiotów, gwatantując przy tym możliwość poznania rozmaitych perspektyw.
NieKongres, jako miejsce spotkań osób z różnych środowisk, jest esencją środowiskowej różnorodności. Właśnie tutaj odbiorcy i odbiorczynie powinni czuć na tyle swobodnie, by aktywnie współtworzyć NieKongres.
W trakcie dyskusji inaugurujących I NieKongres poszukiwano inspiracji m.in. w Zjeździe Marzycieli, który odbył się w Elblągu we wrześniu 1971 roku podczas IV Biennale Form Przestrzennych, oraz w innych kontrkulturowych spotkaniach. Do idei Zjazdu Marzycieli nawiązywała w swoich wystąpieniach Zofia Bisiak, pomysłodawczyni i główna siła napędowa Stowarzyszenia Akademia Łucznica.
Dotychczasowe NieKongresy:
-
I NieKongres: 26-28 marca 2014 roku, Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Motyw przewodni: Policzmy się!
-
II NieKongres: 7-9 lipca 2016 roku, łąka w pobliżu Opactwa Cystersów w Lubiążu, podczas i przy SLOT ART Festivalu, w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Motyw przewodni: Łąko łącz!
-
III NieKongres: 9-11 kwietnia 2018 roku, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Motyw przewodni: Siła współpracy (z samorządem).
-
IV NieKongres: 1-3 lipca 2021 roku, Centrum Kultury w Lublinie, w prologu Europejskiej Stolicy Młodzieży – Lublin 2023. Motyw przewodni: Młodzież i Lubelska Szkoła Animacji.
-
V NieKongres: 14-16 czerwca 2023 roku, przestrzenie postoczniowe w Gdańsku (główne miejsce spotkań) – Hala Plenum na terenie Stoczni Cesarskiej. Motyw przewodni: Kultura wrażliwa społecznie.