Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta jest gminną instytucją kultury o ponad trzydziestoletniej tradycji w zakresie upowszechniania kultury i animacji społeczności lokalnej. Działa na terenie czterech nowohuckich dzielnic. Powstał z połączenia istniejących Klubów, które miały już swoją historię i tożsamość. Ta patchworkowa1 konstrukcja stanowi o charakterze i wyjątkowości Ośrodka. W ofercie można znaleźć stałe zajęcia, wydarzenia (co miesiąc nowe propozycje) oraz szeroko rozpoznawalne cykliczne projekty.
Wydarzenia cykliczne
Wśród najważniejszych wydarzeń OKKNH (skrót od Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta) znajduje się wiosenna impreza Ve lo Huta, która od kilku lat ściąga setki rowerzystów i rowerzystek na nowohuckie ulice. Wspólny przejazd, piknik i rajd rowerowy – to jej cechy szczególne. Rowerzyści i rowerzystki mają także do dyspozycji wyznaczony przez pracowników i pracowniczki Ośrodka Szlak Velo Huta, który pozwala odkryć mniej znane oblicze dzielnic nowohuckich.
Niemal przez cały rok trwa projekt sFOTOhutowani, obejmujący warsztaty, spacery i konkurs fotograficzny zakończony wernisażem. Ambicją twórców i twórczyń projektu jest pokazanie Nowej Huty oczami mieszkańców i mieszkanek, osób z nią związanych oraz rozprawienie się z niektórymi stereotypami dotyczącymi Dzielnicy.
Jesienią OKKNH zamienia się w dyniowe zagłębie, a wszystko za sprawą organizowanego w Parku Ratuszowym magicznego Festiwalu Zaklęte w Dyni. Od ponad dziesięciu lat impreza promuje nie tylko samą dynię jako zdrowe warzywo, ale także wspólną rodzinną zabawę i integrację mieszkańców i mieszkanek.
Zajęcia w Klubach OKKNH
Trzynaście Klubów Ośrodka posiada ofertę stałą pełną różnorodnych zajęć zaprojektowanych z myślą o każdej grupie wiekowej. W jej ramach znajduje się szeroka gama zajęć tanecznych i ruchowych – od baletu po hip-hop, od gimnastyki po capoeirę2. Ciekawą i wyjątkową propozycją są zajęcia cyrkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród zajęć edukacyjnych znajduje się między innymi robotyka i języki obce; wśród muzycznych nauka gry na instrumentach i zajęcia wokalne; wśród artystycznych warsztaty rękodzielnicze i malarskie.
Kluby oferują również warsztaty teatralne, pantomimę, improwizację i zajęcia dla najmłodszych, czyli dzieciaków poniżej trzeciego roku życia.
W OKKNH działa także Nowohucka Akademia Seniora. Jest miejscem edukacji i integracji dla seniorów i seniorek z Nowej Huty, ale także dla mieszkańców i mieszkanek innych dzielnic.
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
osiedle Zgody 1
31-949 Kraków
Link do strony internetowej Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Link do profilu Facebook Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Link do profilu Instagram Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Nowohuckie Centrum Kultury
O Nowohuckim Centrum Kultury mówi się, że jest największym domem kultury w Krakowie i trudno z tą opinią się nie zgodzić, ale „encek”, to instytucja znacznie wykraczająca poza ramy standardowo pojmowanego domu kultury. Naszą działalność definiuje rozmach i wielowymiarowość. W „enceku” przystań znalazł taniec, teatr, muzyka, fotografia, sztuki plastyczne i audiowizualne oraz wszelkie inne inicjatywy, które nacechowane są twórczą radością działania i przeżywania. Jesteśmy teatrem, salą koncertową, galerią sztuki, centrum choreograficznym, dziecięcym uniwersytetem, szkołą językową, miejscem przyjaznym rodzicom, centrum aktywizacji seniorów i seniorek, producentem unikatowych wydarzeń, a nade wszystko – domem dla tych, których sztuka i możliwość wymiany doświadczeń fascynuje w swojej nieoczywistości i wielorakości.
Podstawowa działalność NCK (skrót od Nowohuckie Centrum Kultury) koncentruje się wokół organizacji zajęć o charakterze kulturalno-edukacyjnym oraz prowadzeniu własnych zespołów artystycznych. W instytucji działa ich kilkanaście, między innymi Krakowskie Centrum Choreograficzne, Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Zespół Góralski HAMERNIK, Teatrzyk Muzyczny KAMYCZEK, Grupa Baletowa ETIUDA.
NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen, na której odbywają się liczne koncerty, stand up’y, a także spektakle teatralne, muzyczne, baletowe oraz kabaretowe. Akustyka Sceny NCK oraz stopień nachylenia widowni sprawiają, że na sali liczącej blisko 600 foteli nie ma złego miejsca, a pierwsze dwa rzędy zostały dodatkowo wyposażone w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.
Centrum jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym takich jak: Krakowski Festiwal Tańca, Festiwal Teatrów dla Dzieci, Navigator Festival, Siła Fotografii i NH Masters.
NCK prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, prezentując w ośmiu przestrzeniach ekspozycyjnych prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów i artystek współczesnych. W 2016 roku Centrum otworzyło stałą Galerię Zdzisława Beksińskiego, w której prezentowanych jest 50 obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Drugą stałą ekspozycją jest działająca od 2020 roku Autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza, prezentująca prace z kolekcji córki Artysty – Agaty Dudy-Gracz. Od 2018 w NCK można co roku zobaczyć wystawę pokonkursową najlepszych zdjęć reporterskich świata – World Press Photo.
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
31-982 Kraków
Link do strony internetowej Nowohuckiego Centrum Kultury
Link do profilu Facebook Nowohuckiego Centrum Kultury
Link do profilu Instagram Nowohuckiego Centrum Kultury
Teatr Ludowy
Od początku swojego istnienia, 1955 roku, Teatr Ludowy miał być przede wszystkim miejscem, które jednoczy. Założony w centrum Nowej Huty, aby wszyscy mieszkańcy i mieszkanki tej dzielnicy mogli się w nim spotkać i doświadczyć wzruszeń, radości, ale przede wszystkim wspólnoty.
Był centrum życia społecznego i konsekwentnie realizował wizje artystyczne kolejnych twórców i twórczyń, wizjonerów i wizjonerek, nierzadko geniuszy i geniuszek. Wychował kilka pokoleń artystów i artystek oraz widzów i widzek. Był i jest teatrem, który stworzył niezwykłe przymierze ze swoją widownią. Powstawały w nim inicjatywy dla młodzieży, teatr terapeutyczny, rozwijała się pedagogika teatru. Bo ważni byli ludzie i ważne było to, by czuli się w teatrze dobrze, by traktowali go jako swoje miejsce, w którym znajdą wzruszenie, zabawę, ale również wsparcie. Tak było i jest do dziś.
Teatr Ludowy od lat współtworzy wierna, oddana publiczność. To dzięki niej nasza widownia zapełnia się wieczorami i podczas porannych spektakli dla dzieci. To dla niej podejmujemy starania, aby nieustannie się rozwijać. Budować kolejne sceny, poszerzać repertuar, bo wiemy, że nasi widzowie i widzki tego oczekują. To dzięki zaufaniu, jakim nas obdarzają, możemy realizować spektakle, które święcą triumfy w Polsce i na świecie. Nieustannie konfrontować nasze wybory artystyczne pod czujnym okiem odbiorców i odbiorczyń. Ta ciągła wymiana, przepływ energii dają nam siłę do tworzenia. Dzięki niej jesteśmy jednym z najbardziej docenianych i nagradzanych teatrów w Polsce. To także ogromna odpowiedzialność, którą z każdym sezonem podejmujemy, by nie zawieść pokładanego w nas zaufania. Bo wiemy, że gdy zabrzmi ostatni dzwonek po raz kolejny, razem, w poczuciu wspólnoty i wzajemności, spotkamy się w teatrze.
Teatr Ludowy
os. Teatralne 34
31-948 Kraków
Link do strony internetowej Teatru Ludowego
Link do profilu Facebook Teatru Ludowego
Link do profilu Instagram Teatru Ludowego
Teatr Łaźnia Nowa
Źródło i energia Teatru Łaźnia Nowa tkwi w Nowej Hucie. To tutaj, w poprzemysłowych halach dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych zrealizowała się idea Bartosza Szydłowskiego i Małgorzaty Szydłowskiej, by stworzyć miejsce wspólne dla artystów i artystek oraz mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Wyznacznikiem kierunku dla działań Łaźni Nowej jest odnaleziony na ścianie korytarza w nowej siedzibie napis – wezwanie: „zachowaj czystość” i dopisane do niego przez uczniów i uczennice słowo: „umysłu”. Tak powstało najważniejsze łaźniowe hasło: „dbaj o higienę myślenia”.
Teatr, który wyrósł z kilkunastoletniego doświadczenia Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia, zyskał swoje bezpieczne miejsce i artystyczny dom w sercu nowohuckiego osiedla Szkolnego, wśród bloków i zieleni. W 2004 roku Łaźnia zmieniła swój status ze stowarzyszenia działającego na Kazimierzu w Teatr Łaźnia Nowa, miejską instytucję kultury z nowo objętą siedzibą w byłym budynku Zespołu Szkół Mechanicznych na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie.
Od początku swego istnienia Łaźnia Nowa idzie własną drogą. Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i twórczyń oraz wykonawców i wykonawczyń. Realizowane przez Bartosza i Małgorzatę Szydłowskich projekty są zawsze projektami społecznymi i partycypacyjnymi3. Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian i nowohucianki, stawia ich na scenie obok zawodowych aktorów i aktorek. Tworzy w ten sposób przestrzeń wymiany doświadczeń, generuje sytuację, która często zmusza do wyjścia ze strefy komfortu jedną i drugą stronę tego spotkania. Mechanizm poszukiwania i definiowania pola identyfikacji teatru z mieszkańcami i mieszkankami i odwrotnie jest w pracy Łaźni ciągle obecny i w każdym działaniu na nowo uruchamiany.
Otwartość, wspólnotowość i różnorodność to wartości obecne w pracy w Łaźni, które przyciągają zarówno młodych, jak i doświadczonych artystów i artystki. Młodzi twórcy i twórczynie odnajdują tu przestrzeń do eksperymentu i poszukiwania swojego własnego języka, realizują swoje twórcze inicjatywy, będące odpowiedzią na wewnętrzną potrzebę lub zewnętrzne wydarzenia. Charakter i atmosfera Łaźni Nowej pozwala im rozwijać projekty, które nie pojawiłyby się w innych teatrach repertuarowych – z tego względu chętnie przyjmują zaproszenie do współpracy. Przedstawienia Łaźni Nowej – a do tej pory teatr zrealizował ponad sto spektakli repertuarowych – otrzymały najważniejsze teatralne nagrody w kraju.
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
31-977 Kraków
Link do strony internetowej Teatru Łaźnia Nowa
Link do profilu Facebook Teatru Łaźnia Nowa
Link do profilu Instagram Teatru Łaźnia Nowa
1patchwork (czytaj paczłork) – to metoda szycia, która polega na zszywaniu małych kawałków materiału w większą całość.
2capoeira (czytaj kapłera) – to brazylijska sztuka walki.
3partycypacja – to pojęcie, które oznacza aktywne uczestnictwo w czymś, na przykład w podejmowaniu decyzji, organizowaniu działań czy kształtowaniu jakiegoś procesu.