Tam, gdzie mierzymy się z wyzwaniami teraźniejszości i czerpiemy z doświadczeń przeszłości, a jednocześnie spoglądamy w przyszłość animacji kultury, czyli ścieżka „Kompetencje i adaptacje".
W tej części naszego NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury zapraszamy Cię do eksplorowania zagadnień, które kształtują przyszłość animacji kultury. Wspólnie będziemy dyskutować, badać i doświadczać trendów, które już teraz rysują nowe horyzonty. Naszą mapą w tym procesie jest prognozowanie oparte na obecnych zmianach oraz Wasze głosy, które pomogły nam wyłonić najbardziej istotne tematy. Przyjrzymy się z bliska poszukiwaniu autentyczności w świecie cyfrowym, wyzwaniom związanym z kryzysem uwagi, nawigowaniu w rzeczywistości, gdzie granice między prawdą a fałszem się zacierają, mierzeniu się z nadmiarem treści, odkrywaniu wartości w „nicnierobieniu" oraz budowaniu autentycznych relacji w świecie online.
Odkryj, co czeka na Ciebie na tej ścieżce!
Poniżej znajdziesz skróty poszczególnych wydarzeń w ramach tej ścieżki:
26 czerwca, czwartek
-
17:00-19:30
Poza schematem – czego powinniśmy się oduczyć myśląc o przyszłości w świecie, w którym jedyną pewną zmienną jest zmiana – wykład, Edyta Ołdak, Nowohuckie Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II 232, studio teatralne 209 (budynek A, poziom +1)
Wykład inspiracyjny adresuje potrzebę adaptacji do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, dekonstruując schematy myślowe, które mogą hamować rozwój niezbędnych kompetencji.
W ścieżce: Znajdziesz tu inspirujący wstęp do dyskusji i doświadczeń kluczowych dla przyszłości animacji kultury.
-
17:00-19:30
AI a kreatywność. O strategiach twórczej współpracy – wykład inspiracyjny, David Sypniewski, Nowohuckie Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II 232, sala kameralna 203 (budynek A, poziom +1)
AI - skrót od angielskiego Artificial Intelligence, Sztuczna Inteligencja
Podczas wykładu przeanalizujemy związek między kreatywnością a AI, zastanawiając się nad twórczym potencjałem sztucznej inteligencji i tym, jak możemy świadomie wykorzystywać nowe narzędzia, nie tracąc własnej wizji. Spotkanie to, ilustrowane przykładami i teoriami, skierowane jest do wszystkich zainteresowanych twórczym wykorzystaniem technologii.
W ścieżce: rozmawiamy o kluczowych przyszłych trendach w animacji kultury, takich jak poszukiwanie autentyczności i mierzenie się z nadprodukcją treści, oferując uczestnikom i uczestniczkom narzędzia do zrozumienia zmieniającego się krajobrazu twórczego i kreatywnego, w którym technologie zaczęły odgrywać ważną / nową rolę.
-
17:00-19:30
Sztuka w ciemno – oprowadzanie z audiodeskrypcją, Barbara Pasterak, Agnieszka Łozińska, Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5
„Sztuka w ciemno" w Galerii Huta Sztuki to doświadczenie sztuki współczesnej z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzez audiodeskrypcję i tyflografiki. Będziemy pracować w parach z zasłoniętymi oczami, tak aby zrozumieć perspektywę osób niewidomych i dyskutować o dostępności wystaw.
W ścieżce: budowanie kompetencji w zakresie dostępności i potrzeby tworzenia inkluzywnej kultury przyszłości.
27 czerwca, piątek
-
10:00-13:00
Od opowieści do opowieści – wykład z elementami warsztatowymi, Mateusz Świstak, Teatralny Instytut Młodych, osiedle Teatralne 23, Scena Kolorowa
Wykład o tym, jak poszukiwać autentyczności (prawdziwe historie), pracować z uwagą (angażująca narracja) i tworzyć relacje na żywo (interakcja słowna).
W ścieżce: uczymy się, jak skutecznie używać słów do budowania warsztatów i opowiadania historii.
-
10:00-13:00
Projektowanie innowacji i ścieżek rezyliencji w kontekście panujących trendów – warsztat, Edyta Ołdak, ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 4, Duża sala
Rezyliencja – to zdolność do radzenia sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami i przeciwnościami losu, a także zdolność do szybkiego powrotu do równowagi po ich doświadczeniu.
Warsztat skupia się na rozpoznawaniu przyszłych możliwości i wyzwań oraz elastycznym reagowaniu na nie poprzez generowanie innowacyjnych rozwiązań.
W ścieżce: Porozmawiamy o rozpoznawaniu przyszłych możliwości i wyzwań oraz elastyczne reagowanie na nie poprzez generowanie innowacyjnych rozwiązań.
-
10:00-13:00
Sygnały z przyszłości – warsztat spekulatywno-rysunkowy (grupa 1), Maja Starakiewicz, Agnieszka Zgud, Siedziba Główna Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5, Sala sceniczna
Warsztat rozwija umiejętność rozpoznawania możliwości i wyzwań oraz dostosowywania się do nich poprzez projektowanie spekulatywne.
W ścieżce: Rozwijamy umiejętność rozpoznawania przyszłych wyzwań i dostosowywania się do nich poprzez projektowanie spekulatywne, czyli zadawanie pytań o potencjalne przyszłości i ich implikacje.
-
15:00-17:30
Jak możemy wspierać się nawzajem, czyli wprowadzenie do superwizji koleżeńskiej, Ola Migalska, ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 4, Mała sala
Warsztat z superwizji koleżeńskiej uczy animatorów i animatorki kultury, jak wspólnie analizować trudne sytuacje i szukać rozwiązań poprzez wymianę doświadczeń w grupie. Metoda ta, oparta na dzieleniu się perspektywami i poszukiwaniu wsparcia, bezpośrednio wzmacnia kompetencje i zdolności animatorów i animatorek
W ścieżce: szukamy rozwiązań w kontekście dynamicznych wyzwań współczesnej animacji kultury.
-
15:00-17:30
Warsztaty DIY Sci-Fi. Warsztaty wokół AI i gra „Rzecz z przyszłości”, Maja Starakiewicz, Agnieszka Zgud, Siedziba Główna Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5, Sala sceniczna
AI - skrót od angielskiego Artificial Intelligence, Sztuczna Inteligencja
DIY - skrót od angielskiego Do It Yourself, Zrób To Sam
Sci-Fi - skrót od angielskiego Science Fiction, Fantastyka Naukowa
Warsztat pomaga uczestnikom i uczestniczkom zrozumieć AI i budować kompetencji w zakresie jej krytycznej oceny i etycznych implikacji.
W ścieżce: rozmawiamy i koncentrujemy się na przyszłościowych trendach w animacji kultury.
28 czerwca, sobota
-
10:00-13:00
Fake is new real – warsztat o rozpoznawaniu medialnej propagandy, Maja Dobiasz-Krysiak, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, osiedle Szkolne 26 a, sala 201
Ucząc rozpoznawania dezinformacji, warsztat pomaga animatorom i animatorkom dostosować swoje działania do wyzwań związanych z „fake newsami” (nieprawdziwymi informacjami).
W ścieżce: rozwijamy kompetencje odnajdywania się w świecie, w którym „fake is new real”.
-
10:00-13:00
Sygnały z przyszłości – warsztat spekulatywno-rysunkowy (grupa 1), Maja Starakiewicz, Agnieszka Zgud, Siedziba Główna Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5, Sala sceniczna
Warsztat rozwija kluczową umiejętność rozpoznawania przyszłych możliwości i wyzwań oraz dostosowywania się do nich poprzez projektowanie spekulatywne.
W ścieżce: Rozwijamy umiejętność rozpoznawania przyszłych wyzwań i dostosowywania się do nich poprzez projektowanie spekulatywne, czyli zadawanie pytań o potencjalne przyszłości i ich implikacje.