Partycypacyjność i refleksyjność
Wraz z rozwojem idei NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury w jego kolejnych odsłonach, ukonstytuowały się dwie cechy, czy też zasady kluczowe dla organizacji wydarzenia, które postanowiliśmy rozwijać już na etapie projektowania wydarzenia na rok 2025: partycypacyjność i refleksyjność.
Partycypację w ramach NieKongresu można rozumieć dwojako: jako rozwijającą się otwartość inicjatorów wydarzenia do włączania wielu podmiotów w wymyślanie i w programowanie kolejnych edycji NieKongresu oraz jako otwartość i zapewnienie różnorodności sposobów uczestnictwa w NieKongresie z próbą zwrotu w kierunku rezygnacji z podziału na „edukowaną” publiczność i „edukującą” grupę trenerów i ekspertów.
Odwołując się do tej idei, „budujemy” NieKongres 2025 od samego początku. Jednocześnie, projektując aktywności animacyjne i twórcze oraz przestrzenie wytchnienia dla uczestniczek/ów NieKongresu 2025 staramy się wziąć uwagę możliwe różnorodne potrzeby zaangażowania w wydarzenie: od bardziej zaangażowanych po mocniej zdystansowane. Myślimy także o tym, jak zapewnić przyjazne miejsca, które będą zapraszały do otwartego, ewolucyjnego uczestnictwa, w którym swobodnie możemy przechodzić od bycia w grupie do bycia samej/samemu, od aktywności do rezygnacji, i w których czujemy się bezpiecznie i komfortowo.
Kluczowe dla nas – klastra podmiotów współtworzących NieKongres 2025 – jest to, by uczestniczki i uczestnicy wydarzenia nie tylko rozpoznali, że same/i mogą decydować o sposobie uczestnictwa w NieKongresie, ale też – by rzeczywiście mieli taką możliwość i nie byli obligowani do rzeczy, które mogą być wbrew ich naturze, potrzebie czy możliwościom.
Refleksyjność dotychczasowych NieKongresów możemy rozumieć jako podjęte podczas wydarzeń próby skupienia na zaangażowaniu w refleksję i dyskusję wokół tożsamości animacji kultury w Polsce.
Dlatego od początku projektowania NieKongresu 2025, jako klaster zaangażowanych partnerów, dyskutujemy o tym, kim są współcześni animatorzy i animatorki kultury, jakie mają potrzeby, ale także – jakie wyzwania stoją przed nimi w przyszłości, na które, być może, jesteśmy w stanie wspólnie odpowiedzieć, jeśli się do nich – także poprzez wydarzenie takie jak NieKongres – zaczniemy przygotowywać. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy osoby zaangażowane w projektowanie spekulatywne i obserwację trendów przyszłości, Agatę Bisping i Monikę Borycką. Zaproszenie ekspertek spoza obszaru animacji kultury to dla nas dodatkowy zysk: zyskuje na tym nie tylko projekt NieKongresu 2025, ale również wszystkie osoby uczestniczące w procesie projektowania – zderzanie perspektyw i wymiana wiedzy sprawiają, że stajemy się bogatsi w doświadczenia i pomysły.
Tekst: Weronika Idzikowska