11:00-13:00
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 4
- Współodpowiedzialność za kulturę. Fundraising jako narzędzie rzecznicze i sojusznicze – Maria Zięba, Fundacja Ładne Historie
Tematem naszego spotkania będzie fundraising jako narzędzie rzecznicze, które może skutecznie służyć budowaniu trwałych sojuszy wokół kultury. Chciałabym przedstawić moje spojrzenie na działania zmierzające do zdobycia wsparcia finansowego nie tylko jako metodę pozyskiwania funduszy, ale przede wszystkim jako proces tworzenia wspólnoty opartej na wartościach, które kultura uosabia i umacnia.
Traktując zabiegi o finansowanie jako narzędzie włączania, zapraszam do refleksji nad tym, jak możemy angażować osoby indywidualne, instytucje oraz przedsiębiorstwa do współodpowiedzialności za rozwój inicjatyw kulturalnych. W mojej koncepcji kluczowe jest budowanie powszechnego przekonania, że kultura stanowi dobro wspólne, które zasługuje na wsparcie ze strony całej społeczności i partnerów z różnych sektorów.
Działalność w zakresie pozyskiwania funduszy w sferze kultury jest nierozerwalnie związana z takimi wartościami jak otwartość, zaufanie, solidarność i współpraca. To również świadome kształtowanie relacji międzysektorowych – pomiędzy środowiskiem artystycznym, instytucjami publicznymi i partnerami prywatnymi – w celu wspólnego inwestowania w rozwój talentów, edukację oraz stabilność przedsięwzięć artystycznych.
Podczas spotkania skupimy się na wymianie doświadczeń, identyfikacji sprawdzonych strategii i wyzwań związanych z pozyskiwaniem zasobów w sektorze kultury. Naszym celem będzie również wzmocnienie kompetencji uczestników i uczestniczek w obszarze budowania relacji z publicznością, darczyńcami i partnerami.
- Samoorganizacja. Zróbmy sobie kulturę! – jak działać lokalnie i z sercem – Łukasz Olech, Stowarzyszenie Aktywne Wróżenice
Jak animować kulturę i życie społeczne tam, gdzie nie ma domu kultury, a budżet ledwie starcza na plakaty? Podczas spotkania opowiem o działalności Stowarzyszenia Aktywne Wróżenice – oddolnej inicjatywie mieszkańców i mieszkanek osiedla położonego na obrzeżach Krakowa. To historia o działaniu na styku miasta i wsi, o sile społeczności i o tym, co można zrobić mając pomysł, trochę uporu i wielką wiarę w sens lokalności. Poruszę tematy związane z codziennymi wyzwaniami – brakiem środków, formalnościami, wypaleniem, ale i ogromnymi szansami, jakie daje Program Aktywności Lokalnej, partnerstwa i dobrze zaprojektowana komunikacja. To wykład z poziomu gruntu – bez patosu, za to z konkretami, które mogą zainspirować innych do działania tam, gdzie (pozornie) nic się nie dzieje.
- G jak Gościnność na wsi – Karolina Suska
Celem spotkania będzie zapoznanie osób uczestniczących z działaniami dotyczącymi gościnności w kulturze, z perspektywy działań realizowanych przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe w małej wsi. Spotkanie będzie oparte o dialog. Będziemy rozmawiać. Zapraszam zarówno osoby początkujące jak i doświadczone, działające od lat w kulturze. Nie są wymagane żadne, specjalne przygotowania – wystarczy przyjść z otwartością.
- Opowieści i (nie)zwykłość – jak wydobywać ze zwykłych opowieści tematy szerokie, uniwersalne, jak pracować z nimi kuratorsko – Ewelina Bartosik
Serdecznie zapraszamy na rozmowy poświęcone fascynującemu zagadnieniu pracy z rodzinnymi fotografiami. Wspólnie przyjrzymy się unikatowym zdjęciom z archiwów, które zostały udostępnione w ramach projektu “Witryna: Grochów”. Podczas rozmów poszukamy w nich uniwersalnych narracji i zastanowimy się, w jaki sposób instytucje oraz organizacje mogą prezentować archiwa fotograficzne przekazywane przez mieszkańców i mieszkanki szerszej publiczności. Nasze spotkanie ma na celu pogłębienie zrozumienia, jak za pomocą fotografii opowiadać o codziennych historiach.
Do udziału w rozmowach zapraszamy wszystkich pasjonatów i pasjonatki rodzinnej fotografii i archiwów społecznych – zarówno osoby z bogatym doświadczeniem, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tematem. Pragniemy stworzyć przestrzeń do wspólnej dyskusji na różnorodne aspekty tej pracy oraz wymiany wzajemnych refleksji.
- Kultura i natura – Dominika Zaręba
Zapraszamy na inspirujące rozmowy, których punktem wyjścia będzie myśl Jana Gwalberta Pawlikowskiego o relacji między Naturą a Kulturą oraz jej znaczeniu dla naszych wartości. Naszym celem jest wymiana myśli i perspektyw na temat tego, jak te idee rezonują z pracą w animacji kultury, wpływają na nasze projekty i relacje z odbiorcami i odbiorczyniami oraz kształtują nasze indywidualne systemy wartości. Podczas spotkania będziemy swobodnie rozmawiać i dzielić się doświadczeniami oraz pomysłami, bez narzuconych formalnych metod pracy. To doskonała okazja do nieformalnej wymiany wiedzy i wzajemnej inspiracji w gronie osób z pasją działających w animacji kultury.
- Sąsiedzkość – Joanna Kołek-Zych, Illia Andriievskyi
Dla nas, fundacji IB Polska (IB skrót od Internationaler Bund), sąsiedzkość to coś więcej niż bliskość zamieszkania. To otwartość, wzajemna pomoc i budowanie wspólnoty, w której nikt nie czuje się samotny.
W naszych przestrzeniach, takich jak Miejsce Otwarte Centrum Edukacji i Wsparcia oraz Centrum Wielokulturowe w Krakowie, tworzymy otwarte miejsce dla każdego i każdej, zaczynając od naszych najbliższych sąsiadów i sąsiadek. Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do wspólnych działań, spotkań i wydarzeń, zachęcając do współorganizacji i aktywnego uczestnictwa. Pragniemy wspierać rozwój oddolnych inicjatyw nieformalnych grup, promować poznawanie różnorodnych kultur oraz oferować pomoc w codziennych sprawach. Jesteśmy przekonani, że silne sąsiedzkie więzi są fundamentem lepszego, bardziej otwartego miasta, opartego na relacjach, współpracy i wzajemnym wsparciu.
Wierzymy, że nasze rozmowy zainspirują uczestników i uczestniczki do wsłuchiwania się w głos mieszkańców i mieszkanek, wspierania ich inicjatyw oraz tworzenia przestrzeni dostępnych i otwartych dla wszystkich.
Ponieważ nasza społeczność to osoby z doświadczeniem uchodźczym, to w treści spotkania może pojawić się temat wojny, dyktatury czy doświadczeń uchodźczych, ale nie będzie to głównym tematem.