17:00-19:30
Warsztat, Krzysztof Jerzak
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 4, Duża sala
Celem warsztatu jest przedstawienie pozytywnego wpływu medytacji i uważności (mindfulness) oraz pokazanie tej formy jako praktycznego narzędzia przygotowującego grupę odbiorców i odbiorczyń do różnego rodzaju zajęć.
W tym przypadku będzie to praktyka medytacji uważności ciała, która przygotuje uczestników i uczestniczki warsztatu do pracy z ekspresją poprzez ruch i spontaniczny taniec.
Podczas spotkania oprócz medytacji w pozycji siedzącej uczestnicy i uczestniczki zostaną zaangażowani w proces animacji prostego grupowego performance opartego na ruchu pełnym uważności oraz technikach ekspresji japońskiego tańca Butoh (czytaj poniżej).
Warsztat ma charakter badawczy i jest nakierowany na szeroko rozumiany rozwój świadomości ciała i umysłu.
Butoh to japoński taniec „nowoczesny”, który powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako wynik poszukiwań nowych form ekspresji. Bazując na głębokim połączeniu z ciałem pozwala odkrywać siebie poprzez eksplorację i integrację emocji, snów, archetypów, symboli oraz elementów natury. Tancerz lub tancerka otwiera się na głębokie wglądy, dzięki którym wychodzi poza znane schematy ekspresji. W ten sposób jego lub jej ruch jest zawsze świeży i unikalny, a taniec staje się rytualnym, twórczym i wyzwalającym procesem.
Warsztat skierowany jest zarówno do osób początkujących jak i zaawansowanych, które zainteresowane są edukacją opartą na pogłębianiu i poszerzaniu świadomości ciała i umysłu. Będzie przydatny dla osób poszukujących autentycznego ruchu i uważnej obecności w ciele w relacji z innymi.
Na warsztat prosimy zabrać luźny strój, nie krępujący ruchów. Będziemy ćwiczyć bez obuwia.
- Informacje o sensoryczności
Warsztat będzie łagodnie wpływał na zmianę percepcji, świadomości siebie i otoczenia. Dla niektórych osób może okazać się intensywnym doświadczeniem:
- 20-30 minut medytacja w pozycji siedzącej będzie nakierowana na eksplorowanie aktualnych doznań cielesnych. Jest to intensywne doświadczenie czucia ciała.
- 2 godziny średnio intensywnych ćwiczeń ruchowych – prosta gimnastyka i taniec.
Warsztat realizowany w ścieżce programowej „Kompetencje i adaptacje", odpowiada na trendy takie jak autentyczność i bliskie relacje (w kontrze do „fake is new real") oraz radzenie sobie z kryzysem uwagi i nadprodukcją treści poprzez uważność. Oferuje praktyczne narzędzia do autentycznej ekspresji i wzmacniania relacji w animacji kultury.