17:30-19:30
Warsztat, Aleksandra Antoniuk, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Siedziba Główna Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5, Sala sceniczna
Celem spotkania jest wstępne poznanie (intelektualnie i poprzez ciało) tematu kultury zgody. Kontekstem do tego rozpoznania będzie projekt „Consent w kulturze – narzędzia do budowania zgody” zrealizowany przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru w 2024 roku, który zakończył się wydaniem publikacji.
Consent to praktyka cielesna, dlatego poprzez proste zadania z ciałem i uważnością zbadamy jak działają nasze granice, jak wpływają na nie nasze przekonania i co się zmienia kiedy na decyzję daję sobie więcej czasu i/albo prawo do jej zmiany? Warsztat będzie zawierał ćwiczenia praktyczne, elementy wykładu o kulturze zgody i medytacji mindfulness (mindfulness czyli uważność), a także proste zadania ruchowe i choreograficzne. Osoby uczestniczące zostaną zaproszone do dzielenia się refleksjami i doświadczeniami z osobistej perspektywy.
Inspiracją w projektowaniu działań wokół consentu jest dla mnie praca Betty Martin, która rozwija w USA (skrót od United States of America) i Europie School of Consent oraz jest twórczynią Koła Zgody, czyli narzędzia wspierającego porozumienie w relacjach partnerskich.
Na warsztacie będziemy pracować indywidualnie, w mniejszych grupach i w całej grupie. Warto przyjść ubranym lub ubraną wygodnie, wziąć dodatkową warstwę odzieży (bluzę, chustę lub szal), mieć ze sobą butelkę z wodą lub na wodę. Zapraszam wszystkie osoby z doświadczeniem pracy w kulturze zainteresowane świadomym wytwarzaniem kultury pracy.
Temat kultury zgody może czasami wywoływać dezorientację lub dyskomfort. Dlatego, aby stworzyć przestrzeń do refleksji i wyciszenia, podczas spotkania zaprosimy Was do kilkunastominutowej praktyki uważności w bezruchu i ciszy.
- Informacje o sensoryczności
Podczas warsztatu wykonamy praktykę, w której będziemy obserwować swój oddech i wrażenia z ciała. Osoby uczestniczące zostaną zaproszone do wygodnego ułożenia się na podłodze i przykrycia się kocem.
Warsztat w ścieżce „Konflikty i konfrontacje" oferuje narzędzia do świadomego nawigowania w sytuacjach przekraczających nasze granice: osobiste, społeczne, granice naszej wyobraźni oraz budowania kultury opartej na wzajemnym szacunku, co jest fundamentem nieprzemocowych konfrontacji i dialogu w obliczu polaryzacji społecznej i globalnych wyzwań.