17:00-18:30
Spacer przyrodniczy, Elżbieta Urbańska-Kłapa
Miejsce zbiórki: pod Pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym imienia Ronalda Reagana
Łąki Nowohuckie to przyrodnicza perła Krakowa, duma Nowej Huty. Ustanowione użytkiem ekologicznym w 2003 roku, a obszarem Natura 2000 parę lat później – w roku 2011. Piękne o każdej porze roku, zachwycają swoją wielkością, bogactwem przyrodniczym i walorami krajobrazowymi.
Spacerując letnim popołudniem można zachwycić się morzem wyrośniętych trzcin, które pięknie opowiadają swoją historię muskane letnim wiatrem. Na ich tle odznaczają się łąkowe kwiaty, które wplątane w zielone przestrzenie niższych traw malują obraz czerwcowej łąki. O tej porze najbardziej wybija się fiolet bodziszka łąkowego oraz biel kozłka lekarskiego, tak cenionego za swoje właściwości lecznicze. Można zapomnieć, że jest się w centrum Nowej Huty. Głosy miejskie są mocno zagłuszane przez latające owady, śpiewające ptaki czy szumiące trawy.
Podczas niespiesznego spaceru poznasz bogactwo przyrodnicze Łąk Nowohuckich – zarówno to przyrodnicze, krajobrazowe, jak i rekreacyjne. Będzie to czas spokojnej obserwacji łąkowych zjawisk i życia toczącego się w świecie flory i fauny. Będzie to również okazja do poznania historii ustanowienia ochrony na tym terenie, która może być dobrym przykładem prowadzenia społecznych działań na rzecz ochrony zagrożonej przyrody miejskiej.
Spacer odbywać się będzie wśród traw i obficie kwitnącej łąki, z dużą ilością owadów. Jeżeli jesteś osobą posiadającą uczulenia na możliwe w tym miejscu alergeny zachowaj szczególną ostrożność. Załóż pełne buty, chroń głowę przed słońcem i zabierz wodę do picia – może być gorąco.
- Informacje o sensoryczności
Spacer wśród pachnących i kwitnących traw, z dźwiękami natury (owady, wiatr) będzie przerywany uważnym przyglądaniem się przyrodzie w różnych pozycjach, na przykład przyklęku lub przysiadzie.