10:00-13:00
Warsztat, Anna Nacher
schron, osiedle Centrum A 1, wejście obok IV klatki
Warsztaty skupiają się na pracy z oddechem, głosem i słuchaniem, aby zbadać świadomość ciała w przestrzeni schronu w Nowej Hucie oraz związanych z nim lokalnych historii. Poprzez uważne słuchanie zanurzymy się w wielogłosowych opowieściach, często ukrytych, zapomnianych i zanurzonych w afektywnym dialogu ze światem. W tym miejscu, położonym w podglebiu miejskiej tkanki Nowej Huty, będziemy eksplorować to, co podziemne, podskórne, ukryte pod powierzchnią oficjalnych narracji. Oddamy głos oddechowi, a oddech głosowi, wpisując się w wielowarstwową opowieść miasta i poszukując form ekspresji wymykających się codziennemu językowi.
Podczas warsztatu będziemy pracować w trzech modalnościach: pracy teoretycznej, pracy warsztatowej i pracy z dźwiękiem.
- Informacje o sensoryczności
Sensoryczność warsztatu opiera się na doświadczeniu słuchu i dźwięku w specyficznej przestrzeni schronu, gdzie dominować będzie sztuczne światło. Już samo zejście po schodach wprowadza element zmiany równowagi i percepcji przestrzeni, stając się pierwszym sensorycznym doświadczeniem miejsca.
Warsztat wpisuje się w ścieżkę „Centrum i peryferia", eksplorując to, co znajduje się poza mainstreamem (z angielskiego „główny nurt”) animacji kultury poprzez umiejscowienie działań na peryferiach miejskiej tkanki oraz poprzez skupienie się na „peryferyjnych" narracjach i zapomnianych miejscach Nowej Huty, którym oddawany jest głos poprzez pracę z oddechem, głosem – metodami wykraczającymi poza tradycyjne formy warsztatowe.