15:00-17:30
Dyskusja, moderatorka: Marta Białek-Graczyk, uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Barczyk, Michał Brańka, Karolina Suska, Arletta Szewczyk
Teatralny Instytut Młodych, osiedle Teatralne 23, Scena Kameralna
Animatorzy i animatorki coraz częściej ze swoimi działaniami wychodzą do grup i osób doświadczających kryzysów. Pracują z osobami cierpiącymi i chorymi, osobami z niepełnosprawnościami, doświadczającymi kryzysów zdrowia psychicznego, ze środowisk wykluczonych. W szpitalach, peryferyjnych dzielnicach, więzieniach. Praca w miejscach naznaczonych cierpieniem czy bezradnością to ogromne wyzwanie także dla ich zdrowia psychicznego. Podczas dyskusji poznamy bliżej specyfikę pracy naszych gości i gościń.
Dowiemy się z jakimi wyzwaniami się mierzą. Zastanowimy się jak skutecznie pomagać innym, jednocześnie chroniąc własne zasoby emocjonalne przed wypaleniem i utratą nadziei. Poruszymy wątki takie jak: radzenie sobie z trudnymi emocjami osób i własnymi, techniki ochrony przed wypaleniem, znaczenie wsparcia, utrzymanie empatii bez utraty sił, wyzwania emocjonalne, poczucie bezradności oraz umiejętność wyznaczania granic i dbania o własne potrzeby.
Będziemy rozmawiać o osobach doświadczających kryzysów zdrowotnych, psychicznych i innych. Będziemy także poruszać kwestie związane ze zdrowiem psychicznym uczestników i uczestniczek.
Dyskusja wpisuje się w ścieżkę „Konflikty i konfrontacje", ponieważ dotyka kluczowych aspektów radzenia sobie w sytuacjach przekraczających granice emocjonalne i psychiczne animatorów i animatorek pracujących w miejscach naznaczonych cierpieniem. Konfrontacja z bezradnością, trudnymi emocjami podopiecznych i ryzykiem wypalenia zawodowego to codzienne wyzwania.