10:00-13:00
Warsztat o rozpoznawaniu medialnej propagandy, Maja Dobiasz-Krysiak
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, osiedle Szkolne 26 a, sala 201
Fake is new real – z angielskiego Fałsz jako nowa rzeczywistość
Celem warsztatu jest poznanie i pogłębienie rozumienia technik manipulacji w medialnej propagandzie, czyli w treściach wprowadzających nas w błąd i wywierających na nas wpływ. Będziemy analizować współczesne przykłady medialnej propagandy posługując się prostymi narzędziami wyrastającymi z metodologii profesorki Renee Hobbs z University of Rhode Island ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (w skrócie USA). To przystępne metody wypracowane w prowadzonym przez nią od lat Media Education Lab oraz rozpowszechnione w Polsce przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w międzynarodowym programie edukacyjnym „Mind over media”.
Będziemy wykorzystywać „Medialny smartfon” pomocny w dekonstrukcji przekazów medialnych oraz pracować indywidualnie i zespołowo z infografiką „Nie tylko fake newsy”, by krytycznie analizować wybrane przykłady: wypowiedzi polityków i polityczek, reklamy, kampanie społeczne i tym podobne oraz wspólnie wyciągać wnioski.
Warsztat przeznaczony jest dla animatorek i animatorów kultury oraz edukatorów i edukatorek, które chcą poznać przystępne narzędzia do dekonstrukcji i analizy przekazów medialnych. Do warsztatu przydadzą się przybory do notowania.
- Informacje o sensoryczności
Podczas warsztatu pracować będziemy w klasycznym otoczeniu warsztatowym (sala) i z klasycznymi narzędziami warsztatowymi (kartki, flamastry, flipchart) zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Będziemy wstawać z krzeseł, schylać się, kucać. Będziemy prezentować publicznie i dyskutować swoje pomysły z całą grupą.
Informujemy, że podczas warsztatu mogą pojawić się treści, które mogą wywoływać silne, negatywne emocje i uczucia (tak zwane triggery). Wśród poruszanych tematów mogą znaleźć się wojna, przemoc, wulgarny język oraz nagość. Prosimy o wzięcie tego pod uwagę przed podjęciem decyzji o udziale w zajęciach.
Warsztat wpisuje się w ścieżkę „Kompetencje i adaptacje", ponieważ rozwija kluczową kompetencję odnajdywania się w świecie, w którym „fake is new real”. Ucząc rozpoznawania dezinformacji, warsztat pomaga animatorom i animatorkom dostosować swoje działania do wyzwań związanych z dezinformacją, wspierając poszukiwanie autentyczności i budowanie zaufania w relacjach z uczestnikami i uczestniczkami