10:00-13:00
Warsztat, Ola Migalska
Budynek Główny Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 5, sala kawiarniana
Punktem wyjścia będzie zmapowanie własnej pozycji i zastanowienie się w jaki sposób własne usytuowanie wpływa na pracę z różnymi publicznościami lub społecznościami. Jak moja pozycja przybliża mnie albo oddala od perspektywy różnych grup? Dla jakich spraw czuję w sobie poparcie, z kim mnie to łączy, z kim dzieli? Dowiemy się czym jest intersekcjonalność i dlaczego jest niezbędna chcąc wspierać wspólnoty lokalne w ważnych dla nich sprawach. Zastanowimy się nad wyzwaniami związanymi z solidarnością i sojusznictwem pojawiającymi się w obliczu złożoności tożsamości i doświadczeń różnych grup i osób.
Będziemy pracować metodami warsztatowymi z zastosowaniem ćwiczeń zachęcających do autorefleksji, także poprzez dyskusję grupową czy pracę w mniejszych zespołach.
Do udziału w warsztacie zaproszone są wszystkie osoby, które chcą poddać refleksji swoją pracę z lub na rzecz społeczności lokalnych.
Nie będziemy pracować ruchowo, nie ma żadnych wskazań związanych ze strojem, przydatne będą przybory do pisania i notowania.
Będziemy poruszać kwestie związane z różnorodnością społeczną, różnymi cechami składającymi się na tożsamość i składające się na nią identyfikacje. Osoby uczestniczące będą zaproszone do przyjrzenia się swojej pozycji społecznej i własnym doświadczeniom związanym z wykluczeniem i uprzywilejowaniem.
- Informacje o sensoryczności
Warsztat będzie oparty na rozmowach i różnych formach dyskusji, nie będzie intensywnie oddziaływał na zmysły.
Warsztat ten wpisuje się w ścieżkę „Konflikty i konfrontacje" poprzez analizę własnej pozycji i jej wpływu na pracę z różnorodnymi społecznościami, co jest kluczowe w kontekście polaryzacji społecznej i budowania solidarności. Poprzez zrozumienie intersekcjonalności i wyzwań związanych z sojusznictwem, uczestnicy i uczestniczki zdobędą narzędzia do tworzenia przestrzeni dla nieprzemocowych konfrontacji i dialogu w obliczu współczesnych wyzwań.